Tisztelt Devizahitelesek!

 

A 2024. év jelentős változásokat hozott a devizahiteles ügyekben.

A Kúria bankvédelmi programja kifulladóban van és remélhetőleg az Európai Unió Bírósága C-630/23. döntése megadja a kegyelemdöfést.

 

Megkérem az olvasót, hogy tekintsen el a szakszerű mondatoktól, mert akkor elveszne a lényeg. Felelősséggel a konkrét eset ismeretében lehet tanácsot adni.

 

Bírósági peres eljárás

Ebben a levélben a bíróságok előtti megoldásokat szeretnénk vázolni és a 30 féle perből csak kettőt kiemelni:

-          az árfolyamkockázat miatt indíthatót és

-          azt ezt elutasító ítélet utáni kártérítési pert.

 

Elszámolás

A legfontosabb két mondat:

-          az árfolyamkockázat miatt a szerződések érvénytelenek;

-          az érvénytelen szerződés elszámolásának alapja a forintban felvett és a visszafizetett összeg különbsége kamat és költségmentesen. Tehát a felvett tőkeösszeget meg kell fizetni, de a felette befizetett, elvett, behajtott összeg visszajár. Ingatlant (árverés után!) ingóságot visszakérni nem lehet, de a befolyt összeg szintén az elszámolás része lesz.

 

A szerződéses állapottól függő intézkedések

Aki már évekkel ezelőtt rendezte a tartozását, annak is joga van visszakérni a tőkén felül befizetett összegeket.

Ilyenkor nagyon ajánlatos a felszólítással megszakítani az elévülési időt.

 

Aki végrehajtás alatt áll, annak minden perc késedelmet jelenthet, azonnal pert kell indítania, ezzel a végrehajtás felfüggeszthető. Elvileg a további 30 per akár 30 évre is alkalmas a végrehajtás akadályozására.

 

Aki jelenleg is fizeti szerződés szerint a törlesztőrészletét vagy meg tud állapodni a részletfizetésben és még nem érte el a tőkeösszeget, az még ne pereljen.

 

A bukott perek után lehetőség van a kártérítésre, különösen az alább sorolt -tisztességtelen árfolyamkockázati tájékoztató miatt- perelhető bankok viszonylatában. Itt már az állam fizet, nem a bank.

 

 

 

 

A „vesztes” bankok listája

(Nem pontos, nem teljeskörű, csak tájékoztató jelleggel, minden ügyben meg kell vizsgálni!)

 

Azok a bankok, hitelezők, amelyek kockázatfeltáró nyilatkozata tisztességtelen lehet:

 

bankok:                Budapest Bank, CIB Bank (korábban Inter-Európa Bank), Háromkő Takarékszövetkezet, OBERBANK, Raiffeisen Bank (kockázatfeltáró nyilatkozat hiányában), UCB Bank, Unicredit Bank (korábban HVB Bank Hungary Zrt.), Volksbank (Sberbank).

 

másodlagos finanszírozók:              AEGON Magyarország Hitel Zrt (Intrum Hitel Zrt.), ARGENTA Lízing Zrt, Korona Kredit Zrt, Magyar Záloghitel Zrt, Pesti Hitel, Magyar Ingatlan Zrt, Pesti Hitel Zrt, ZEE Capital Zrt.

 

gépkocsi hitelezők:            Banif Plus Bank Zrt. (Tecnicrédito Rt./Bank Plus Zrt./COFIDIS S.A.), CIB Credit Zrt, CIB Lízing Zrt, Erste Lízing Autófinanszírozási Zrt, HitEx Pénzügyi Zrt, Lombard Zrt (AxFina Zt.), K&H Pannonlízing Zrt, Merkantil Bank, MKB-Euroleasing Autólízing Zrt, SUMMIT Pénzügyi Zrt. (Finalp Zrt.), UniCredit Leasing Immo Truck Zrt.

 

 

 

Azok a bankok, ahol csak plusz tényállással nyerhető a per:

Azok a bankok, hitelezők, ahol szükséges bizonyítani, hogy a szerződés tanulmányozására nem volt kellő idő (a kölcsönszerződés, fedezeti szerződések, ÁSZF, Üzletszabályzat, Hirdetmény ismeretében volt legalább néhány óra a tanulmányozásra):

bankok:                FHB Bank, ELLA-AXA Bank, ERSTE Bank, K&H Bank, MKB Bank, OTP Bank, Raiffeisen Bank (ha volt külön íven kockázatfeltáró nyilatkozat).

 

gépkocsi hitelezők:            BNP Paribas (Santander, Casper), Budapest Autó Finanszírozási Zrt.

 

 

 

A Bátor Program Egyesület célja (a fogyasztóvédelem mellett), hogy az Európai Unió szolidaritási alapjából anyagi támogatást szerezzünk a devizahiteleseknek az európai életszínvonalhoz felemelkedni (adósfelzárkóztatási program).

A tervezett támogatások köre:

-          lakás: bérlés, vásárlás, felújítás, karbantartás;

-          gépkocsi: bérlés, vásárlás, szerviz/javítás;

-          munkahely: elhelyezkedési támogatás,

-          vállalkozás: fejlesztés, termelő eszköz vásárlás, önerőbiztosítás, szakirányú oktatás, működési bizonyítványok finanszírozása;

-          gyermek: iskolai oktatás, felszerelés, sport és egyéb szakirányú képzés, felszerelés, táborozás;

-          orvosi ellátás: kezelés, utógondozás, gyógyszer, segédeszköz;

-          idősgondozás: otthoni, intézményi.

 

A fentiek alapján javasoljuk, hogy vizsgáltassa át a banki kölcsönét-elszámolását.

A Bátor Programhoz csatlakozással pedig esélyt kaphat uniós pénzügyi támogatásra.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kelt: Budapesten, 2024. szeptember 15. napján.